Koněspřežná stříkačka


Ruční koněspřežná stříkačka

s hadicovým přívěsem

V březnu 1897 byla zakoupena ruční zápřahová čtyřkolová stříkačka od firmy R. A. Smekal, Praha – Smíchov. Jde o ruční zápřahovou stříkačku nejrozšířenějšího typu.Stříkačka je kombinované stavby železné a dřevěné bez per, jednostranně sací, jednoproudá. Vepředu má sedadla pro 4 muže, dva sedící čelem vpřed a dva po stranách a zadní sedadla pro 2 muže. Na stříkačce jsou dva navijáky na hadice pod předním sedadlem a nad pákou. Stříkačka je opatřena dvěma svítilnami a brzdou. Pořízena byla za 1150 zlatých (1 zl. = 2 korunám). Na straně sací je vybavena trojcestným kohoutem, kterým se ovládá sání čerpadla z vany čerpadla a sání z vodního zdroje. Na straně výtlačné je vybavena dvěmi odvzdušňovacími kohouty. Dále je vybavena na straně sací i výtlačné šroubením provedení „vídeňského normálu“. Ke stříkačce se zachovaly dvě původní proudnice, sací koš, savice a hadice. Stříkačka je funkční.

Způsob provedení zásahu se stříkačkou:

Po vyhlášení poplachu se provedlo připřažení stříkačky ke koním. Vozka a velitel usedli na přední sedadlo, osádka na zadní sedák a zbytek družstva se postavil na ocelové stupadla umístěná na maticích zajišťující kola vozu proti uvolnění. Za zvuku hasičské trumpety „harcovky“ se družstvo vydalo k požáru. Na místě vodního zdroje došlo nejdříve k zabrždění stříkačky ruční brzdou a k odpřažení koní od stříkačky. Pak družstvo započalo plnit vlastní zásah. Nejdříve musela být ručně hasičskými vědry zavodněna vana čerpadla. Současně byl spojen sací i výtlačný řád. Po nasazení čerpacích žerdí započali 4 čerpadláři s pákou stříkačky „pádlovat“ , čímž bylo uvedeno v činnost vlastní čerpadlo. Obsluha stříkačky provedla nejdříve nasátí vody pomocí sacího koše ve vaně čerpadla a zavodnila vlastní čerpadlo a sací řád. Poté otočila trojcestným kohoutem sání a čerpání z vany čerpadla bylo odstaveno z činnosti a jeho funkci převzalo sací vedení z vodního zdroje. Dalším pádlováním stříkačky již došlo ke stříkání vody na místo požáru. Výkon stříkačky záležel na fyzické připravenosti čerpadlářů stříkačky , neboť intenzivní „pádlování“ bylo velmi namáhavé. Stříkačka je schopna dosáhnout přetlaku až 8 atmosfér a přepravního výkonu 300 l vody za minutu. Zajímavostí stříkačky je provedení sacích a výtlačných ventilů stříkačky. Ty tvoří 4 ocelové, pogumované koule, které jsou v původního stavu. Svou vlastní hmotností uzavírají a otevírají sací a přetlakové komory čerpadla. Veškeré pracovní části čerpadla jsou vyrobeny z mosazi a nebo měděného plechu. Sací i výtlačný větrník je vyroben technologií „pájení na tvrdo“, kdy tepáním za studena bylo dosaženo vyšší pevnosti ve spojení jednotlivých částí větrníku. Výrobce stříkačky nezřídka garantoval i 12 atmosfér přetlaku, na které byla stříkačka ve výrobním závodě před expedicí odzkoušena. Stříkačka v době svého vzniku představovala jeden z nejspolehlivějších hasicích strojů, které se v českých zemích používaly. Údaje o stříkačce: Typ: ruční, zápřahová stříkačka kočárového typu, jednostranně sací, jednoproudová Výrobce: R. A. Smekal Praha – Smíchov Rok výroby:1897 Obsluha stříkačky: velitel, kočí a 6 mužů

 • strikacka_konska_0001
 • strikacka_konska_0002
 • strikacka_konska_0003
 • strikacka_konska_0004
 • strikacka_konska_0005
 • strikacka_konska_0006
 • strikacka_konska_0007
 • strikacka_konska_0008
 • strikacka_konska_0009
 • strikacka_konska_0010
 • strikacka_konska_0011
 • strikacka_konska_0012
 • strikacka_konska_0013
 • strikacka_konska_0014
 • strikacka_konska_0015
 • strikacka_konska_0016
 • strikacka_konska_0017